Kobiety eksploatacji. Odcinek 8: Oskarżeni
UWAGA!!! W nagraniu poruszamy temat gwałtów i przemocy seksualnej. Jeśli jesteś słuchaczem wrażliwym na te treści to być może nie jest to audycja dla ciebie. OSTRZEGAMY!!!
Kobiety Eksploatacji na dobre rozgościły się w latach 80. Dla nurtu rape and revenge to czas graniczny, swoisty moment zmian. Filmowcy podejmą próbę odświeżenia gatunku – porzucą oczywiste schematy na rzecz formalnych eksperymentów. Zabiorą głos w ważnej sprawie, zachowując indywidualny styl i przenosząc zagadnienie kobiecej krzywdy do głównego nurtu. Przed nami filmowy kalejdoskop dzieł docenianych, nagradzanych, podziwianych, zarówno przez widzów, jak i przez krytyków.
W 1988 roku miał premierę film „Oskarżeni” w reżyserii Johnatana Kaplana. Film ważny, szeroko omawiany z docenioną rolą Jodie Foster. Gdy Sarah Tobias weszła do bary Mill jeszcze nie wiedziała, że przeżyje tam prawdziwy koszmar. Padła ofiarą zbiorowego gwałty, a świadkowie zdarzenia, zamiast jej pomóc lub zawiadomić policję dopingują krzywdzących ją mężczyzn. Sara zgłasza napaść i postanawia konsekwentnie walczyć o swoją sprawiedliwość. W tej nierównej batalii – z męskim środowiskiem i bezdusznym systemem – towarzyszyć jej będzie ambitna prokurator Kathryn Murphy.
O kobiecym głosie sprzeciwu, piętnowaniu ofiary, społecznym przyzwoleniu, kulturze gwałtu. O tym, czy nieudzielenie pomocy to też przestępstwo. O osobistych doświadczeniach członków ekipy. Oraz o scenie, która przeszła do historii kina. Rozmawiają Marta i Bogusia. Polecamy!
Artykuł, o którym Bogusia wspomina w podcaście znajdziecie tutaj.
Podcast: Play in new window | Download