Kobiety eksploatacji. Odcinek 15. Obiecująca. Młoda. Kobieta.
UWAGA!!! W nagraniu poruszamy temat gwałtów i przemocy seksualnej. Jeśli jesteś słuchaczem wrażliwym na te treści to być może nie jest to audycja dla ciebie. OSTRZEGAMY!!!
Cassandra Thomas, kobieta kameleon wiedzie podwójne życie. Za dnia pracownica kawiarni, odziana w pastele i spory dystans do otaczającego ją świata. W nocy ponętna kusicielka, bywalczyni nocnych klubów, udająca pijaną, aby sprawdzić intencje mężczyzn. Czemu ma służyć ta ryzykowna gra – autodestrukcji, ukojeniu traumy, a może zobrazowaniu zakłamania tych z pozoru dobrych facetów? A może zachowanie Cassie ma jakiś związek z przyjaciółką z przeszłości? Z czasów, gdy obie były obiecującymi, młodymi kobietami…
Debiut reżyserski Emerald Fennell „Promising Young Woman” był jednocześnie chwalony jako thriller o zemście wzmacniający kobiety i krytykowany za antyfeminizm. Jak jeden film może wywołać tak sprzeczne reakcje? Na popularność tego projektu złożyło się wiele czynników – fala dyskusji będąca pokłosiem #metoo, zjawiskowe aktorstwo Carey Mulligan, osoba reżyserki, mocny, feministyczny przekaz oraz wyjątkowo gorzkie zakończenie, które podzieliło widownię. Dla wielu odbiorców film stał się mainstreamowym objawieniem, powiewiem świeżości w kobiecych narracjach oraz przewrotnym połączeniem pozornie niepasujących do siebie klisz gatunkowych. Coś, co w swoich założeniach ma być skrzyżowaniem społecznej satyry z kinem zemsty, komedii romantycznej z mocnym dramatem może się nie udać. Fennell udowodniła, że artystyczna odwaga jest swoistą drogą do sukcesu. Dla Bogusi i Marty to był ciekawy powrót po latach. Z ulotnych impresji, które pozostały po pierwszym seansie wyłaniał się obraz filmu niemal idealnego, ważnego i mającego wiele do powiedzenia w kwestii kobiecości we współczesnym świecie. A może wszyscy daliśmy się zwieść? Może „Obiecująca. Młoda. Kobieta” to jednak obraz, który nie wytrzymuje próby czasu? Jak zmienił się odbiór? I jak odnajduje się dzieło Fennell w kontekście rape and revenge? Jest osadzone w nurcie? A może to tylko cover, napisany na nowo hit, wykorzystujący znajomą melodię? Tropy, konteksty, nawiązania, wspomnienia i nowe spojrzenie po latach – to wszystko w kolejnej odsłonie Kobiet Eksploatacji.
Podcast: Play in new window | Download