Kobiety eksploatacji. Odcinek 5: Kaliber 45
UWAGA!!! W nagraniu poruszamy temat gwałtów i przemocy seksualnej. Jeśli jesteś słuchaczem wrażliwym na te treści to być może nie jest to audycja dla ciebie. OSTRZEGAMY!!!
W kwietniową czwartą środę Kobiety eksploatacji zabierają nas w podróż do Nowego Jorku lat 80. To miejsce wyjątkowo posępne, brudne i nieprzychylne kobietom. Ale po jego ulicach krąży tajemnicza mścicielka, anioł zemsty, wymierzający krwawą sprawiedliwość. To Thana, niema pracownica szwalni, która na skutek doznanej przemocy postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Jej głosem staje się huk wystrzałów, strach popycha do działania, a seksowne stroje stają się elementem niebezpiecznej gry.
„Ms. 45” , drugi pełnometrażowy film Abla Ferrary to obraz niejako w kontrze do typowo pojmowanego kina gwałtu i zemsty. Nie celebruje seksu, nie szczuje nagością. To przykład nie tylko dzieła uniwersalnego, ale także głęboko zakorzenionego w okolicznościach, które doprowadziły do jego powstania. Powiązany z osobą reżysera, scenarzysty, głównej aktorki oraz Nowym Jorkiem, miastem, które Ferarra w równym stopniu podziwia co nienawidzi. Ikoniczna postać zakonnicy z pistoletem – stworzonej przez eteryczną Zoe Lund – kojarzona jest często mylnie z ukazaną wprost nienawiścią do mężczyzn. Gdyby zagłębić się bardziej, dotrzeć do ukrytych znaczeń, spróbować rozszyfrować wybrane przez Ferrarę symbole to okaże się, że jednak nie wszystko jest takie oczywiste. Po raz kolejny społeczeństwo, religia oraz filozofia zapewniają zupełnie nowe odczytanie filmu. Marta i Bogusia, z niekrytym entuzjazmem próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie – czy to feministyczna wizja czy jednak nie do końca? Co z nią mają wspólnego Woody Allen i Katarzyna Figura? Tego i wiele więcej dowiecie się z dzisiejszej audycji! Pif-paf!!!!
Podcast: Play in new window | Download