Kapitularz 2025: Nie jestem potworem! Feministyczny body horror w natarciu

Współ­cze­sny body hor­ror ma kobie­cą, gniew­ną i bez­kom­pro­mi­so­wą twarz. W dobie prze­mian kul­tu­ro­wych twór­czy­nie kina gro­zy coraz czę­ściej się­ga­ją po este­ty­kę gore i cie­le­sne mody­fi­ka­cje, aby opo­wia­dać histo­rie o kobie­cym doświad­cze­niu, prze­mo­cy, sek­su­al­no­ści i opre­sji.
Przyj­rzy­my się naj­cie­kaw­szym fil­mom, łączą­cym femi­ni­stycz­ną per­spek­ty­wę z rady­kal­ną eks­pre­sją cie­le­sno­ści. Omó­wi­my mrocz­ne meta­fo­ry macie­rzyń­stwa, men­stru­acji, trau­my. Zasta­no­wi­my się, dla­cze­go wła­śnie cia­ło sta­je się tak sil­nym narzę­dziem opo­ru i wyra­zu w rękach kobiet-reży­se­rek.
Bogu­sia i Mar­ta. Kobie­ty eks­plo­ata­cji zapraszają!

Dzi­siej­sze nagra­nie jest archi­wal­nym zapi­sem naszej pre­lek­cji wygło­szo­nej na Kapi­tu­la­rzu 2025. Wer­sja fil­mo­wa zawie­ra pre­zen­ta­cję slaj­dów, któ­rą wyświe­tla­li­śmy pod­czas prelekcji.

Bogusia Szewczyk

Z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania księgarka, z przypadku podcasterka. Wieczna entuzjastka wszystkiego, co ma związek z sensacją i szeroko rozumianą fantastyką. Fanka The X files na zawsze!! Niereformowalna gaduła, gotowa zamęczyć was rozedrganym z emocji słowotokiem.

Marta Płaza

https://finalgirls.pl/

Entuzjastka kampu, horrorów i kociego futra. Po godzinach marzy o wynalezieniu wehikułu czasu, który przeniósłby ją do obskurnych kin na nowojorskim Times Square z lat 70. Jej życiową misją jest zaszczepienie w widzach miłości do dziwności.