Grozownia 2024: Nie taki straszny… Rozmowa o twórczości Stephena Kinga

Dzi­siaj ser­decz­nie zapra­sza­my Was na wspo­mnie­nie Gro­zow­ni. Kolej­na edy­cja tego wyjąt­ko­we­go wyda­rze­nia odby­ła się 12 paź­dzier­ni­ka br. w kra­kow­skiej Kawiar­ni Lite­rac­kiej, gdzie już po raz trze­ci zebra­li się miło­śni­cy lite­rac­kiej (ale nie tyl­ko) gro­zy. Roz­ma­wia­li­śmy i słu­cha­li­śmy o prze­róż­nych hor­ro­ro­wych aspek­tach. I to taką, inte­re­su­ją­cą dys­ku­sję chcie­li­by­śmy dzi­siaj zapro­po­no­wać Wam do popo­łu­dnio­wej kaw­ki. W kame­ral­nej sali atmos­fe­ra sprzy­ja roz­mo­wom. A sko­ro lite­rac­ka gro­za to jakie­go nazwi­ska nie mogło zabrak­nąć? Oczy­wi­ście Ste­phe­na Kin­ga! Tym razem jed­nak dys­ku­sja nie idzie utar­tą ścież­ką. Zaczy­na­jąc od momen­tu lite­rac­kie­go debiu­tu Kin­ga zasta­na­wia­my się, co wpły­nę­ło na jego popu­lar­ność. Czy fil­mo­we adap­ta­cje pomo­gły? Czy hor­ror nie jest aby zbyt wąską kon­wen­cją dla kogoś z taką wyobraź­nią? Poszu­ka­my tak­że odpo­wie­dzi na pyta­nie, czy King jest kro­ni­ka­rzem spo­łecz­nych, ame­ry­kań­skich lęków. W pane­lu udział wzię­li: Mar­ta „Potwor­nic­ka” Pła­za, Grze­gorz Kopiec i Robert Zię­biń­ski. Spo­tka­nie pro­wa­dzi­ła Bogu­sia Szewczyk.

Bogusia Szewczyk

Z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania księgarka, z przypadku podcasterka. Wieczna entuzjastka wszystkiego, co ma związek z sensacją i szeroko rozumianą fantastyką. Fanka The X files na zawsze!! Niereformowalna gaduła, gotowa zamęczyć was rozedrganym z emocji słowotokiem.

Marta Płaza

https://finalgirls.pl/

Entuzjastka kampu, horrorów i kociego futra. Po godzinach marzy o wynalezieniu wehikułu czasu, który przeniósłby ją do obskurnych kin na nowojorskim Times Square z lat 70. Jej życiową misją jest zaszczepienie w widzach miłości do dziwności.