Przecast 17 – Serialowe Halloween Special 2018 – Ser, robaki, komiksy i krew Szymasa

Witamy w Przecaście, czyli w przekozackim przeglądzie popkultury z przekazem, tj. w regularnym cyklu luźnych rozmów twórców i przyjaciół Konglomeratu o tym, co aktualnie dzieje się w popkulturze. W tym tygodniu serwujemy Wam kolejny odcinek tematyczny: z okazji Halloween 2018 postanowiliśmy porozmawiać o serialach w konwencji horroru! Za co cenimy "Wyspę Harpera"? Co sądzimy o serialowych antologiach starego i nowego typu? Czy da się dobrze zekranizować creepypastę? Dlaczego ludzie oglądają "The Walking Dead"? Którą franczyzę chcielibyśmy zobaczyć w formie serialu? Jak pierwszy epizod "Into The Dark" okaleczył Szymasa? O tym wszystkim i o kilku innych kwestiach rozmawiamy w dzisiejszym Przecaście! A dokładny spis tematów znajdziecie poniżej:

 • 00:04:25 - Kiedyś to robili dobre seriale - Fenomen serialowej grozy
 • 00:14:09 - Ashuś Chlastuś i inne zjawiska horrorowe - Slasher jako serial (m.in. "Harper's Island", "Scream", "Slasher", "Dead of Summer", "Scream Queens")
 • 00:26:53 - Za co kochamy zamknięte całości? - Antologie starego typu (każdy odcinek z nową historią) vs antologie nowego typu (każdy sezon z nową historią) (m.in. "Slasher", "American Horror Story", "Channel Zero")
 • 01:05:26 - Ser, robaki, komiksy i krew Szymasa - Omówienie pierwszego, halloweenowego odcinka serialu "Into the Dark" - "The Body"
 • 01:14:51 - Bardzo dobra telenowela - idealna długość serialu grozy (m.in. "The Walking Dead", "Penny Dreadful", "Ghoul", "The Strain")
 • 00:01:39 - Trzeciego dnia zmartwychwstał - serial jako alternatywa dla franczyz, które raczej nie doczekają się już filmowych sequeli (m.in. "Ash vs Evil Dead", "Scream", "The Mist", "From Dawn Till Dusk", "The Exorcist", "Damien", "Hannibal", "Bates Motel", "The Purge", "Rosemary's Baby", "Freddy's Nightmares", "Friday the 13th: The Series", "Zombieland", "Tremors", "Creepshow", "Nightbreed", "Child's Play")
 • 01:52:22 - Transmedialne combo - "Lore" jako podcast, serial i książka
 • 01:56:05 - Każdy ma marzenia - Jakie horrory chcielibyśmy zobaczyć w formie serialu?
Szymon Cieśliński

Szymon Cieśliński

http://nekropolitan.blogspot.com/

Cierpiący na wieczny brak czasu literaturoznawca, germanista, dziennikarz, podcaster. Czyta horrory, kształci nowe pokolenia studentów, ogląda horrory, tłumaczy techniczne teksty, gra w horrory, pracuje z dziećmi, bada horrory, uprawia urban exploration i geocoaching. Dodatkowo udziela się wszędzie, gdzie tylko go zaproszą, a co sobotę na swoim blogu publikuje nowy Nawiedzony Podcast. O horrorze oczywiście.

Hubert Spandowski

http://radio-sk.blogspot.com/

Fanatyk Stephena Kinga. Współautor polskiego serwisu Kinga. Miłośnik filmu (głównie fantastyki i B-klasowych horrorów), nałogowy pochłaniacz seriali, książek i komiksów. Nieuleczalny kolekcjoner. Bywalec konwentów lubiący integrację miedzyfandomową. Wielki fan Star Wars w każdej postaci.

Michał Rakowicz

Michał Rakowicz

Redaktor Carpe Noctem i współtwórca Konglomeratu podcastowego. Miłośnik horroru, kryminału i fantastyki w niemal każdej postaci, nieustannie walczący z pokusą dokupienia kolejnej książki i komiksu do systematycznie puchnącej kolekcji.

Rafał Siciński

Rafał Siciński

http://brzuchwieloryba.blogspot.com

Urodziłem się w połowie lat 80tych i tamta dekada jest najbliższa mojemu sercu. Lubię popkulturę w prawie wszystkich jej przejawach (poza tańcem w telewizji i programami reality show). Jestem miłośnikiem dobrej fantastyki: przede wszystkim horroru i science fiction.

 • Man­do­us

  Przy­po­mnia­ło mi się, że w tema­cie seria­lo­wych zom­bie, dla odmia­ny w małej daw­ce, było jesz­cze coś takiego:
  http://konglomeratpodcastowy.pl/konglomerat-podcastowy/dead-set/
  Pod­ca­stu raczej bym nie tykał bo to sta­roć ale serial wspo­mi­nam bar­dzo dobrze.

  A z innej becz­ki. Skoń­czy­łem 4. sezon FtWD i jesli ostat­nio kil­ka razy mówi­łem, że na obec­nym eta­pie FtWD > TWD to wyplu­wam te sło­wa. FtWD miał jeden prze­błysk jako­ści w pierw­szej poło­wie 4. sezo­nu. Dru­ga poło­wa spro­wa­dza go na wyjąt­ko­wo niski poziom.

  • anty

   TWD da się oglą­dać bez bólu nawet gdy dłu­ży­zny. Hej­tuj­cie se, ale dla mnie 8. sezon był jed­nym z faj­niej­szym. Na FtWD za to poło­ży­łem po 1 sezo­nie. Tak mnie wymę­czy­ło swo­ją nija­ko­ścią, że dru­giej szan­sy nie dosta­nie. W TWD mają cho­ciaż shoc­ke­ry solid­ne, i ten wner­wia­ją­cy dzie­ciak odpadł. Póki jest Rick (czy raczej był), Daryl czy Negan, to mogę dalej oglą­dać. Negan jak dla mnie zasłu­gi­wał­by na osob­ny serial.

   • Man­do­us

    Tu nikt nie hej­tu­je TWD 😀 Ja tam oglą­dam z przy­jem­no­ścią i w tym sezo­nie to póki co jedy­ny serial, z któ­rym jestem na bie­żą­co. 8 sezon i finał woj­ny z Nega­nem mnie tro­chę roz­cza­ro­wał a FtWD mia­ło aku­rat wte­dy napraw­dę dobry frag­ment. Jak się oka­za­ło tra­fi­ło się po pro­stu śle­pej kurze ziar­no. Choć ja i tak uwa­żam, że to przej­ście Mor­ga­na z TWD spie­przy­ło ten sezon FtWD. W pierw­szej poło­wie wybi­to pra­wie całą głów­ną obsa­dę by poło­żyć serial na jego bar­kach… i w dru­giej poło­wie wyszło jak wyszło.

    • anty

     no racja, finał TWD był taki sobie. Pole­cam Nor­se­men. Naj­lep­sza rzecz na Net­fli­xie. Naj­lep­szy serial kome­dio­wy ever także.

Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 6609157 bytes) in /home/pmateja2/domains/konglomeratpodcastowy.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1996