Copernicon 2017: Fakty i fikcja w „Black Sails”

Na współczesne postrzeganie piratów jako lekkoduchów, miłujących rum, wolność i przygodę, istotny wpływ miała „Wyspa skarbów” R. L. Stevensona – powieść, która wprowadziła do popkultury wiele kultowych postaci oraz elementów pirackiego wizerunku. Serial „Black Sails”, który reklamowany był początkowo jako prequel do kultowej książki Stevensona, bardzo szybko rozwinął żagle i stał się jedną z najciekawszych produkcji ostatnich lat. Zastanawiacie się zapewne, jak wiele faktów z okresu Złotej Ery Piractwa scenarzyści przemycili do swojej historii, a ile znajdziemy tam ducha „Wyspy skarbów”. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć, jak narodziła się legenda „Długiego Johna” Silvera, dlaczego piraci pili rum, czy Nassau faktycznie było Piracką Republiką z realnymi szansami na niepodległość, czy mit „Czarnobrodego” jako postrachu mórz i oceanów zawiera w sobie ziarno prawdy oraz co Gubernator Rogers miał wspólnego z Robinsonem Crusoe… zasiądźcie wygodnie i posłuchajcie.

Dzisiejsze nagranie jest zapisem naszej prelekcji wygłoszonej na Coperniconie 2017. Jeżeli zainteresowała Was tematyka polecamy nasze inne teksty i nagrania o piratach 🙂 Wersja filmowa zawiera prezentację slajdów, którą wyświetlaliśmy podczas prelekcji.

 

Michał Rakowicz

Michał Rakowicz

Redaktor Carpe Noctem i współtwórca Konglomeratu podcastowego. Miłośnik horroru, kryminału i fantastyki w niemal każdej postaci, nieustannie walczący z pokusą dokupienia kolejnej książki i komiksu do systematycznie puchnącej kolekcji.

Hubert Spandowski

http://radio-sk.blogspot.com/

Fanatyk Stephena Kinga. Współautor polskiego serwisu Kinga. Miłośnik filmu (głównie fantastyki i B-klasowych horrorów), nałogowy pochłaniacz seriali, książek i komiksów. Nieuleczalny kolekcjoner. Bywalec konwentów lubiący integrację miedzyfandomową. Wielki fan Star Wars w każdej postaci.

  • anty

    serial, do któ­re­go war­to wracać

Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 6608553 bytes) in /home/pmateja2/domains/konglomeratpodcastowy.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1996